NOTKI O MODERATORACH I PRELEGENTACH

Krzysztof BRODNICKI

Grzegorz DZIEWULSKI

dr Marek GĄSKA

kpt. dr inż. Paweł GROMEK
w 2014 roku ukończył Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Organizacja masowej ewakuacji ludności w Polsce. Od 2005 roku jest związany ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie (SGSP), gdzie od 2011 roku, jako oficer Państwowej Straży Pożarnej, pracuje na stanowisku naukowo-dydaktycznym w Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego. Pełni ponadto funkcję nieetatowego dowódcy sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej SGSP. Jest współzałożycielem i opiekunem Koła Naukowego Inżynierów Bezpieczeństwa, autorem lub współautorem ponad 50 publikacji naukowych i popularyzatorskich. Został wyróżniony w konkursie Innowator Mazowsza 2014 w kategorii „Młody Innowacyjny Naukowiec”, a także w 42 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy w kategorii „Przedsięwzięcia Organizacyjne i Edukacyjne”. Jego aktualna praca naukowa skupia się na analizie sieciowej i podnoszeniu sprawności systemów bezpieczeństwa (głównie bezpieczeństwa powszechnego), w tym w świetle zarządzania ciągłością działania, edukacji dla bezpieczeństwa i funkcjonowania mediów.

bryg. dr hab. Paweł KĘPKA
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (1998), doktor nauk wojskowych w specjalności bezpieczeństwo narodowe (AON 2007 r.). Specjalista z zakresu ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, zarządzania ryzykiem. Były kierownik Zakładu i Prodziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego, Kierownik Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa. Ekspert NATO w Ad-hoc Group on Risk and Vulnerabilities Analysis w ramach Civil Emergency Planning. Wykładowca, autor programów nauczania, kursów i szkoleń. Autor monografii oraz kilkudziesięciu artykułów z zakresu bezpieczeństwa cywilnego. Kierownik projektów, kierownik merytoryczny oraz wykonawca wielu projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Dorobek naukowy bryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki ma wszechstronny, interdyscyplinarny charakter i dotyczy problematyki mieszczącej się w naukach o bezpieczeństwie. Jest znanym naukowcem i badaczem problemów bezpieczeństwa ludności oraz cenionym specjalistą w zakresie zarządzania kryzysowego, zarządzania ryzykiem oraz projektowania systemów bezpieczeństwa. Jego prace charakteryzują się dobrym warsztatem naukowym i rzetelnością badawczą. Jako kierownik zakładu, katedry oraz prodziekan z wielką uwagą i zaangażowaniem wprowadzał najnowsze wyniki osiągnięć z zakresu bezpieczeństwa do planów ramowych na studiach I i II stopnia. Zarządzał środowiskiem badawczym w swojej uczelni, jak i w kontaktach międzyuczelnianych oraz z przedsiębiorcami. Współpracował z wieloma podmiotami różnych szczebli we wdrażaniu rozwiązań systemowych z bezpieczeństwa, np. NATO. Jest autorem jedynej, obowiązującej w administracji publicznej, metodyki analizy i oceny ryzyka w ramach opracowania raportów cząstkowych do Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego. Współpracuje, jest zapraszany oraz tworze nowe grupy badawcze, w tym międzynarodowe.

prof. dr hab. Witold LIDWA

płk dr hab. Dariusz MAJCHRZAK

kpt. SG dr Barbara MRÓZ
Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Funkcjonariusz Komendy Głównej Straży Granicznej, wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Zawodowo zajmuje się tematyką zarządzania kryzysowego w Straży Granicznej, zainteresowania badawcze skupia wokół zagadnień: zarządzania kryzysowego w wymiarze narodowym i transgranicznym oraz niemilitarnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

dr Grzegorz PIETREK
Adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, doktor nauk o bezpieczeństwie; zajmuje się naukowo zarządzaniem bezpieczeństwem; zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego i wewnętrznego. Autor dwóch monografii naukowych, dwóch skryptów oraz ponad 60 prac naukowo badawczych.

dr Mariusz ROZWADOWSKI
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Starszy oficer Policji. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu; zarządzania bezpieczeństwem wewnętrznym, zarządzania organizacjami bezpieczeństwa i porządku publicznego, zarządzania kryzysowego, zarządzania bezpieczeństwem informacji, wywiadu gospodarczego. Od 2005 roku wykładowca w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie; gdzie prowadzi wykłady z zakresu zintegrowanej polityki bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego. Od 2007 roku wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z następujących przedmiotów: zarządzanie jakością w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie systemami bezpieczeństwa wewnętrznego.

prof. dr hab. Grzegorz RYDLEWSKI
Profesor nauk humanistycznych (2013). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1978); doktor nauk politycznych (1983); doktor habilitowany (2002); zatrudniony obecnie jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego (2005); specjalista w zakresie instytucjonalnych, proceduralnych i kadrowych problemów oraz jakości decydowania w instytucjach władzy i administracji publicznej państw europejskich. Dziesięcioletnia praktyka w administracji rządowej (m.in. sekretarz Rady Ministrów i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, członek Rady Służby Cywilnej), konsultant OECD (Paryż), delegat Polski na Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ (Nowy Jork) na temat roli administracji publicznej w rozwoju społecznym. Obecnie Kierownik Zakładu Nauki o Państwie i Administracji Publicznej INP. Przewodniczący Rady Naukowej INP.

płk prof. dr hab. inż. Grzegorz SOBOLEWSKI
Profesor zwyczajny w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON. Od wielu lat zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego, specjalizując się głównie w zakresie: zagrożeń bezpieczeństwa państwa (militarne i niemilitarne), zarządzania kryzysowego w Polsce, UE i NATO, operacji reagowania kryzysowego, funkcji sił zbrojnych w systemie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji z obszaru obronności państwa i zarządzania bezpieczeństwem, m. in: Reagowanie kryzysowe w środowisku miejskim (2009); Zagrożenia kryzysowe (2011); Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym (2011); Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa narodowego (2012); Współczesne uwarunkowania bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego (2012); National and international dimension of crisis management (2013); Zarządzanie kryzysowe (2013). Siły Zbrojne RP w zarządzaniu kryzysowym. Aspekt narodowy i międzynarodowy (2013). Wielokrotnie pełnił funkcję koordynatora lub kierownika zespołu realizującego projekty finansowane przez NCBiR z obszaru bezpieczeństwa i obronności, wielokrotnie wyróżnianych w kraju i środowisku międzynarodowym.
Aktywnie uczestniczy w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, obronności i zarządzania kryzysowego w urzędach centralnych i administracji terenowej. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie, członkiem Towarzystwa Wiedzy Obronnej oraz Transdyscyplinarnego Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa.

dr Barbara STEFANIUK
Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki bezpieczeństwie – nauczyciel akademicki – w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Ekspert ds. prognozowania zagrożeń w krajowym systemie ratowniczo – gaśniczym na obszarze województwa lubelskiego w dziedzinie medycyny ratunkowej – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

ppłk dr inż. Jacek STEMPIEŃ
Jest absolwentem WSOWŁ w Zegrzu (1991-1995), studiów magisterskich w AON (2002-2004). W 2010 roku ukończył studia III stopnia w AON, w Wydziale Zarządzania i Dowodzenia. Tytuł pracy doktorskiej System telematyczny w ćwiczeniach wspomaganych komputerowo. W latach 2004-2016 pełnił służbę w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, gdzie zajmowała się m.in. zastosowaniem symulacji konstruktywnej do modelowania zagrożeń militarnych i niemilitarnych. Od 01.04.2016 r. pełni obowiązki kierownika Zakładu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON. Jest autorem i współautorem wielu publikacji z zakresu zarządzania kryzysowego ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań nowoczesnych technologii w tym obszarze. Żonaty, dwoje dzieci. Zainteresowania - literatura, piłka nożna, wędrówki górskie.

mgr Grzegorz ŚWISZCZ

dr Justyna TRUBALSKA
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Administracji i Ekonomii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Autorka monografii „Bezpieczeństwo energetyczne Rzeczypospolitej Polskiej”, PTG, Kraków 2015. Zainteresowania badawcze: bezpieczeństwo energetyczne, procesy zarządzania kryzysowego, infrastruktura krytyczna, bezpieczeństwo państwa, terroryzm.

mł. insp. dr hab. Agata TYBURSKA

dr inż. Dorota WOJTYTO
Adiunkt w Instytucie Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przygotowania pedagogicznego. Autorka licznych publikacji naukowych o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Swoje zainteresowania naukowe skupia w obrębie rozwiązań z zakresu zarządzania ryzykiem w zarządzaniu kryzysowym na szczeblu samorządowym.

st. sekc. dr inż. Rafał WRÓBEL
Najlepszy absolwent studiów pierwszego (2010) i drugiego stopnia (2011) Wydziałów Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego (WIBC) oraz Pożarowego (WIBP) Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP). Trzykrotny beneficjent stypendium Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wyniki w nauce (2007/2008, 2009/2010, 2010/2011) oraz stypendysta Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (2008/2009). Uczestnik polsko-szwedzkiej wymiany studentów. Autor i współautor programów w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Absolwent stacjonarnych i e-learningowych kursów w zakresie zarządzania kryzysowego. Od lipca 2011 zatrudniony na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego SGSP, początkowo w Zakładzie Modelowania i Analiz, a od 1 marca 2014 r. w Zakładzie Analiz Bezpieczeństwa Cywilnego. Zawodowo rozwija problematykę analizy ryzyka, ochrony infrastruktury krytycznej i multimedialnych treningów decyzyjnych. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony infrastruktury krytycznej. Do najważniejszych należą: System ochrony infrastruktury bezpieczeństwa narodowego (2013), Bezpieczeństwo energetyczne państwa – instytucje, służby analityczne (2013) oraz Przygotowanie podmiotów ochrony infrastruktury krytycznej w Polsce (2016). Wykonawca projektów badawczych w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych na arenie krajowej (m.in. SBN RP, PZK, MOR) i międzynarodowej (np. ELITE, DESTRIERO, SECTOR). Członek Platformy Wschodnioeuropejskiej projektu DRIVER. Funkcjonariusz PSP. Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (2015/2016).