
IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA
Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa narodowego
PRZYGOTOWANIE ORGANÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
DO REALIZACJI ZADAŃ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

PRELEGENCI

płk prof. dr hab. inż. Grzegorz SOBOLEWSKI
Wydział Bezpieczeństwa Narodowego
Akademia Obrony Narodowej
Od wielu lat zajmuje się problematyką bezpieczeństwa narodowego specjalizując się w zarządzaniu kryzysowym w wymiarze narodowym, UE i NATO. Aktywnie uczestniczy w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, obronności i zarządzania kryzysowego w urzędach centralnych i administracji terenowej. Jest ekspertem PKA i NCBiR, członkiem Towarzystwa Wiedzy Obronnej oraz Transdyscyplinarnego Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa. Od 2010 roku pełni funkcję prodziekana WBN AON.
Obszar zainteresowań badawczych: zagrożenia bezpieczeństwa człowieka, organizacja i funkcjonowanie administracji publicznej, system oświaty, zarządzanie jakością w szkolnictwie wyższym.
Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
dr hab. inż. Józef STĘPAK, prof. SGSP

Pracownik naukowo-dydaktyczny WSPiA Rzeszów-Przemyśl, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego na styku nauk o bezpieczeństwie, nauk o administracji oraz prawa. Zainteresowania naukowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego koncentruje m.in. na zagadnieniach z zakresu zarządzania kryzysowego.

dr Przemysław NIEMCZUK
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji
Rzeszów-Przemyśl
Instytut Inżynierii Systemów Bezpieczeństwa
Wydział Bezpieczeństwa Narodowego
Akademia Obrony Naroodwej
prof. dr hab. inż. Piotr SIENKIEWICZ

Dyrektor Instytutu Inżynierii Systemów Bezpieczeństwa WBN AON, profesor cybernetyk, doktor nauk technicznych, doktor habilitowany nauk wojskowych, od 1990 roku profesor zwyczajny. Prezes/Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Operacyjnych i Systemowych PAN, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim, członek wielu komitetów programowych konferencji, organizator konferencji poświęconych metodologii badań bezpieczeństwa narodowego.

insp. dr Mariusz SOKOŁOWSKI
Komenda Główna Policji / Uniwersytet Warszawski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Do 2003 r. pracownik naukowo-dydaktyczny WSPol., zaś do 2013 r. – adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz wykładowca Wszechnicy Polskiej – Szkoły Wyższej w Warszawie. Od lutego 2004 r. pełnił funkcję rzecznika prasowego Komendanta Stołecznego Policji, a od 2007 r. jest rzecznikiem prasowym KGP.
Doktor nauk wojskowych w specjalności Bezpieczeństwo Narodowe. Były Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie doradca w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Wykładowca przedmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Akademii Obrony Narodowej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
dr inż. Witold SKOMRA


dr inż. Tadeusz KĘSOŃ
Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Specjalista w zakresie polemologii oraz zarządzania kryzysowego. Obecnie jest pracownikiem MPiPS oraz pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Jest autorem kilku książek dotyczących konfliktów zbrojnych i bezpieczeństwa państwa oraz wielu artykułów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego.
Pracownik dydaktyczno–naukowy WBN AON. Zainteresowania naukowe ukierunkowuje na problematykę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, głównie w takich obszarach jak: identyfikacja zagrożeń skutkujących sytuacjami kryzysowymi i kryzysami; analiza procesów i zjawisk w środowisku bezpieczeństwa w zakresie potrzeby użycia sił zbrojnych; teoretyczne i praktyczne aspekty zarządzania kryzysowego; zarządzanie kryzysowe w ujęciu międzynarodowym, głównie w perspektywie działalności NATO i UE.
płk dr Dariusz MAJCHRZAK
Zakład Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Instytut Bezpieczeństwa Państwa
Wydział Bezpieczeństwa Narodowego
Akademia Obrony Naroodwej

płk Ireneusz ZYGMUNT
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Szef Oddziału Planowania Kryzysowego – Zastępca Szefa Połączonego Centrum Operacyjnego w Dowództwie Operacyjnym RSZ
Szef Oddziału Reagowania Kryzysowego Połączonego Centrum Operacyjnego w Dowództwie Generalnym RSZ
płk Jacek WĘCŁAWEK
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

płk Mirosław KARASEK
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Opolu
Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu
Doktor nauk humanistycznych, pułkownik dyplomowany WP, absolwent studiów doktoranckich AON, podyplomowych studiów polityki obronnej AON, podyplomowych studiów polityki obronnej Akademii Obrony NATO w Rzymie, studiów podyplomowych PWroc., wyższych studiów AON oraz studiów inżynierskich Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Zajmował szereg stanowisk dowódczych i sztabowych, m.in. Z-cy Szefa WOPL DWLąd, Z-cy Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił NATO w Europie, Szefa CZK MON i Szefa Centrum Operacyjnego MON. Obszar zainteresowań naukowych: bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, zarządzanie kryzysowe oraz pozyskiwanie nowych zdolności operacyjnych przez siły zbrojne.
płk dr inż. Mirosław BANASIK

Psycholog i psychoterapeuta zajmująca się problematyką stresu i traumy. Wykładowca akademicki WUM, w Studium Medycyny Katastrof zajmuje się aspektami psychologicznymi katastrof. Twórczyni Instytutu Ratownictwa Psychologicznego zajmującego się doskonaleniem zawodowym psychologów oraz kształceniem służb ratowniczych w zakresie wiedzy i umiejętności psychologicznych niezbędnych do prawidłowej realizacji działań ratunkowych. Od lat związana z medycyną ratunkową. Ekspert Polskiego Radia S.A.

dr Elżbieta SIDERIS
Instytut Ratownictwa Psychologicznego
mł. insp. dr hab. Agata TYBURSKA
Zakład Zarządzania Kryzysowego
Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

Profesor nadzwyczajny WIBC SGSP w Warszawie oraz Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej i AON. Były oficer Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Uczestnik akcji przeciwpowodziowej w 1997 r. - odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. W latach 1998 - 2001 Główny Specjalista w Biurze Spraw Obronnych MSWiA. Autor i współautor wielu prac z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, zarządzania kryzysowego, problematyki podejmowania decyzji oraz analizy ryzyka w obszarze bezpieczeństwa powszechnego.

dr hab. inż. Jarosław PROŃKO, prof. SGSP
Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
dr Paweł SZMITKOWSKI
Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
Adiunkt, kierownik Pracowni Reagowania Kryzysowego w Zakładzie Bezpieczeństwa Państwa i Reagowania Kryzysowego Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa UP-H w SIedlcach. Wykładowca przedmiotów: Zarządzanie kryzysowe, Logistyka w sytuacjach kryzysowych, Zintegrowany system ratowniczy, Zarządzanie kryzysowe w UE i NATO.

prof. dr hab. Witold LIDWA
Zakład Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Instytut Bezpieczeństwa Państwa
Wydział Bezpieczeństwa Narodowego
Akademia Obrony Naroodwej
Uznany ekspert w dziedzinie sztuki wojennej, dowodzenia oraz zarządzania kryzysowego. Przez wiele lat organizował i kierował ćwiczeniami w zakresie obronności i zarządzania kryzysowego oraz spółdziałania SZ RP z niemilitarnymi ogniwami bezpieczeństwa państwa i organami administracji terenowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Jest autorem opracowań z wymienionego wyżej obszaru problemowego. Posiada bogate doświadczanie dydaktyczne i dowódcze.
bryg. dr inż. Dariusz WRÓBLEWSKI

Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy
im. Józefa Tuliszkowskiego
Od 2009 r. do 2014 r. Dyrektor CNBOP-PIB. Od maja do grudnia 2014 r. Doradca Komendanta Głównego PSP. Od 1 stycznia 2015 r. został powołany na II kadencję na stanowisko Dyrektora CNBOP-PIB. W swoim naukowo-dydaktycznym dorobku posiada: 40 projektów naukowo-badawczych, autor lub współautor ponad 90 publikacji zwartych i artykułów w pismach branżowych. Prelegent na konferencjach krajowych i zagranicznych, a także wykładowca podczas ćwiczeń, warsztatów i treningów podczas szkoleń i kursów.

mgr Bartłomiej POŁEĆ
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy
im. Józefa Tuliszkowskiego
Absolwent studiów II stopnia na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Obrony Narodowej. Pracownik CNBOP-PIB. Autor licznych publikacji z zakresu bezpieczeństwa i techniki pożarniczej. Współtwórca projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez CNBOP-PIB we współpracy z innymi instytucjami.
Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawca i jeden z autorów aplikacji wspomagającej pracę Gminnych Centrów Zarządzania Kryzysowego – Eliksir.
mgr Jerzy MACIAK
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Maciej SZULEJEWSKI
ITTI sp. z o.o.

Absolwent WNPiD na UAM w Poznaniu oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. Aktualnie współpracuje z firmą ITTI Sp. z o.o. jako konsultant z zakresu zarządzania kryzysowego. W pracy zawodowej prowadzi projekty zajmujące się rozwojem aplikacji symulacyjnych, innowacyjnych metod nauczania oraz wykorzystaniem multimediów w procesie dydaktycznym. Posiada doświadczenie w realizacji projektów europejskich FP7, H2020 oraz projektów krajowych finansowanych m.in. z NCBiR.
Absolwentka studiów II stopnia na AMW w Gdyni na kierunku bezpieczeństwo narodowe, absolwentka studiów inżynierskich w SGSP w Warszawie na kierunku inżynieria bezpieczeństwa cywilnego, obecnie uczestnik II roku studiów doktoranckich na AMW w Gdyni na kierunku nauki o bezpieczeństwie. Zawodowo, od trzech lat podinspektor w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Gdańsk, dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

mgr Karolina ANZULEWICZ
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
mgr inż. Dorota WOJTYTO
Politechnika Częstochowska
Dd 2010 r. doktorantka w Instytucie Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa, Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Jest autorką i współautorką licznych publikacji krajowych i międzynarodowych z zakresu bezpieczeństwa państwa, zarządzania kryzysowego oraz logistyki. Obszar zainteresowań badawczych to proces zarządzania ryzykiem w aspekcie zarządzania kryzysowego na poszczególnych szczeblach zarządzania, (otwarty przewód doktorski na WBN AON w roku 2013).
Absolwent UW na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (kierunek: Bezpieczeństwo wewnętrzne). Młodszy specjalista w Zakładzie Ochrony Ludności w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – PIB. Zastępca kierownika w projekcie „Emergency Management in Social Media Generation”. Autor wystąpień i publikacji z zakresu ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i zarządzania ryzykiem.
mgr Tomasz PLASOTA
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy
im. Józefa Tuliszkowskiego

mgr inż. Maciej NAPIÓRKOWSKI
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy
im. Józefa Tuliszkowskiego

Absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska. Obecnie doktorant w Zakładzie Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Wydziale Politechniki Warszawskiej. Pracownik Zakładu Ochrony Ludności CNBOP-PIB. Kierownik ze strony konsorcjanta w projekcie „Emergency Management in Social Media Generation”.
Absolwentka Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Kierownik Zakładu Ochrony Ludności w CNBOP - PIB. Kierownik zespołu CNBOP w projekcie „Metodyka oceny ryzyka na potrzeby systemu zarządzania kryzysowego RP”. Zastępcą kierownika w projekcie „Emergency Management in Social Media Generation” po stronie CNBOP-PIB. Autorka wystąpień i publikacji z zakresu ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i zarządzania ryzykiem.

mgr Inga ABGAROWICZ
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy
im. Józefa Tuliszkowskiego